>

1st Place Teams Erie Chapter Mathcounts

2017-1st Place Team
2017 1st Place Team


2016-1st Place Team

2016 1st Place Team
Sabastian Zhao (4th Place Ind), Matthew Su, Kevin Xu (2nd Place Ind), Sharon Liu
Brandon Fox (Coach), Gerald Kraus, Ph.D. (Mathcounts Coordinator)

2015-1st Place Team
2015 1st Place Team
Walnut Creek Middle School, Millcreek, Pa
Zachary Ulrich, Matthew Cauley, Carson Wang (2nd Place Ind), Tyler Warzynak (c)
George Willis, P.E. (Erie Chapter President PSPE),
Roy Krell
(Coach), Gerald Kraus, Ph.D. (Mathcounts Coordinator)

2014-1st Place Team
2014 1st Place Team
Walnut Creek Middle School, Millcreek, Pa
August Knierman, P.E., Roy Krell (coach), Benjamin Fugate,
Michael Liu
(1st Place Ind), Mutian Fan (2nd Place Ind), Eric Adams
Gerald Kraus, Ph.D. (Mathcounts Coordinator)

2013-1st Place Team
2013 1st Place Team


2012-1st Place Team
2012 1st Place Team


2011-1st Place Team
2011 1st Place Team


2010 1st Place Team
2010 1st Place Team


2009 1st Place Team
2009 1st Place Team
Walnut Creek Middle School, Millcreek, Pa
Mark Fuchs (4th Place Ind), Zachary Dulaboni (1st Place Ind), Caleb Branton, Nicholas Zerbonia
Gerald Kraus, Ph.D. (Mathcounts Coordinator), Lou Kwiatkowski (Coach),
George Willis, P.E. (Erie Chapter President PSPE)

2008 1st Place Team

2008 1st Place Team
Fort LeBoeuf Middle School, Waterford, Pa
Lacey Rzodkiewicz, Kathie, Bensink, Andrew Dylewski, Austin Fox
George Willis, P.E. (Erie Chapter President PSPE), Tim Cacchione(Coach),
Gerald Kraus, Ph.D. (Mathcounts Coordinator)

2007 1st Place Team

2007 1st Place Team
Walnut Creek Middle School, Millcreek, Pa
Derek Chen(t), Jake Keefee(t), Jacob Lichtinger(t), Marisa Fryer(t), Tyler Muntean
Lou Kwiatkowski (Coach), Gerald Kraus, Ph.D. (Mathcounts Coordinator)

2006 1st Place Team

2006 1st Place Team

2005 1st Place Team

2005 1st Place Team
Fort LeBoeuf Middle School - Waterford, Pa
Tim Cacchione(Coach), Andrew Church, George Willis, P.E., Nick Henning
Laura Brown, Gerald Kraus, Ph.D, Graze Zimmerly, Matt Breedlove (Coach)

2004 1st Place Team

2004 1st Place Team

2003 1st Place Team

2003 1st Place Team