4th Place Teams Erie Mathcounts

2014 4th Place Team

2014 4th Place Team
Harding School, Erie, Pa
August Knierman, P.E., Julie Owens (Coach)
Sara Dobmeier, Max Hanrahan
(3rd Place Ind), Caleb Houston, Andrew Polaski (missing)
Gerald Kraus, Ph.D. (Mathcounts Coordinator)

2013 4th Place Team

2013 4th Place Team
Harding School, Erie, Pa
Julie Owens (Coach), Meredith Wiesner, Greg Westfall, Max Hanrahan, Andrew Polaski
George Willis, P.E.
(Erie Chapter President PSPE), Gerald Kraus, Ph.D. (Mathcounts Coordinator)

2012 4th Place Team

2012 4th Place Team
George Willis, P.E. (Erie Chapter President PSPE), Gerald Kraus, Ph.D. (Mathcounts Coordinator)

2011 4th Place Team

2011 4th Place Team
George Willis, P.E. (Erie Chapter President PSPE), Gerald Kraus, Ph.D. (Mathcounts Coordinator)

2010 4th Place Team

2010 4th Place Team
George Willis, P.E. (Erie Chapter President PSPE), Gerald Kraus, Ph.D. (Mathcounts Coordinator)

2009 4th Place Team

2009 4th Place Team
Fretz Middle School, Bradford, Pa
Tessa Rhinehart, Christopher Borland, Andrew Scanlon, Aziz Yousif
Heather Hennigan
(Coach)
George Willis, P.E. (Erie Chapter President PSPE), Gerald Kraus, Ph.D. (Mathcounts Coordinator)

2008 4th Place Team

2008 4th Place Team
Fretz Middle School, Bradford, Pa
Andrew Scanlon (c), Chris Borland, Tessa Rhinehart, Nico Alvarado
George Willis, P.E. (Erie Chapter President PSPE), Heather Hennigan (Coach),
Gerald Kraus, Ph.D. (Mathcounts Coordinator), Cynthia Murphy (Coach)

2007 4th Place Team

2007 4th Place Team
Ft. LeBoeuf Middle School, Waterford, Pa
Weston Lazenby(c), Brian Sohl, Preston Yochim, Kristen Mueller
Tim Cacchione (Coach), Gerald Kraus, Ph.D. (Mathcounts Coordinator)

2006 4th Place Team

2006 4th Place Team

2005 4th Place Team

2005 4th Place Team
Eisenhower Middle/High School - 4th Place Team
Russell, PA
Kellie Blasco (Coach), Nicholas Church, Elsa Schwab, George Willis, P.E.,
Olivia Auell, Josha Thomas, Gerald Kraus, Ph.D.

2004 4th Place Team

2004 4th Place Team

2003 4th Place Team

2003 4th Place Team